Ana sayfa Haber “AYDIN HAYİT BALI YETERİNCE TANINMIYOR”

“AYDIN HAYİT BALI YETERİNCE TANINMIYOR”

18
0
PAYLAŞ

​AYDIN’DA ARILARIN  KIŞLIK HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

DURAK, “AYDIN HAYİT BALI YETERİNCE TANINMIYOR”
AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Sultanhisar ilçesi Atça mahallesinde arıcılık yapan İsa Durak, bölgenin arıcılığa uygun olduğunu Aydın’ın​ hayit balının yeterice tanıtılmadığını söyledi.
Arılarda kış hazırlıkların başladığını ifade eden Durak, “Şu anda yavru bakımı ve arılarda  varova kontrollerimiz devam ediyor.  Kış hazırlıklarımızı yapıyoruz.Bölgede kışı geçirmede fazla sorunumuz olmuyor . Bölgemiz arıyı kışlatmak için uygundur.Gezgin arıcıyım ve  şu anda  150 kovan arım  var. Özellikle hayit balı üretiyorum. Ama tam olarak hayit balı tanıtılmadığı için insanlarımız fazla tanıyamıyor. Hayitlar Haziran da başlar Ağustos ayın sonun  kadar çiçeklenmeye devam eder. Özellikle hayit Çine ve Karpuzlu ilçelerimizde yoğun olarak görülen çiçek açan bir bitkidir. Bir kovanda sağım da 3-4 çıta bal alınabilir. Balı toptan kooperatife veriyoruz. Ancak ürün değerinde satılmıyor. Yetkililerden Aydın balının tanıtılmasını için çaba göstermelerini bekliyoruz.Arıcılık emek ve sabır işidir ve emeğin karşılığının alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 Arıcılığı zevkli bir meslek olduğunu belirten Durak, gençlere arıcılığı önerdiğini belirterek, yeter ki insanlar dürüst çalışsınlar  diye sözlerine ekledi.
(HÇ.3KASIM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here