Ana sayfa Haber AYDIN’DA “BİNDALLI KIYAFETİ” YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

AYDIN’DA “BİNDALLI KIYAFETİ” YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

31
0
PAYLAŞ

AYDIN’DA “BİNDALLI KIYAFETİ” YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Efeler ilçesinde yörenin geleneksel giyimlerinden olan “Bindallı” kıyafetlerine yoğun ilgi olduğu bildirildi.

Efeler’in en eski yerleşim yeri olan Ramazanpaşa Mahallesi Ayakkabıcılar çarşısında her çeşit bindallı kıyafetlerine raslanırken özellikle genç kızlar yoğun ilgi gösteriyor.

Aydın’da yıllardır ailece bindallı kıyafetleri üzerine esnaflık yaptıklarını belirten Murat Çolak, bölgede buğday hasadın ardından incir hasadınında başlamasıyla bindallı giyim sektöründe bir hareketliliğin yaşandığını söyledi.

En çok köylü ve üretici kesimden bindallı kıyafetlerine yoğun talep olduğunu ifede eden Çolak, “Şu anda bindallı sektörün hareetli olduğu zamanıdır. Bölgede incir hasadı başladığı için bu alanda üründen gelen gelir ile düğün hazırlıkları yapılmaktadır. Bundan sonrada devam edecektir. Aydın da Eylül ve Ekim ayları hasadın en kuvetli olduğu zamanlardır. Köylü ve üretici çiftçilerimizin para ile ençok haşir neşir olduğu dönemlerdir. Bindallı da hareketlilik bundan sonraki süreçte daha da artacaktır. Bindallı kıyafeti Aydın yöremizde daha çok yörük kıyafeti olarak geçiyor ama şu anda her şey modernleşti ve değişik bindallı kıyafetlerimiz var. Önceden üç etekli bindallı, şalvarlı bindallı vardı ve bu Aydın yöremizin  kültürüne has olduğu için tutuluyordu. Ama şu anda katoloklarımız var farklı firmaların ürünleri var. Çok farklı renklerde bindallıları var. Önceden bindallıyı köylü önemseyip giyerdi. Ama şimdi artık bindallıyı giymeyen bir kesim yok ve herkes giyebiliyor. Düğünlerde, kına gecelerinde ve sünnet günlerinde bindallı kıyafeti makul fiyatlarda olduğu için de artık her kesimden özellikle genç kızlar yoğun ilgi gösteriyor” diye konuştu.

(HÇ.17AĞUSTOS2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here