Ana sayfa Haber AYDIN’DA EL YAPIMI “ İNCİR ÇİKOLATA” ÜRETİLDİ

AYDIN’DA EL YAPIMI “ İNCİR ÇİKOLATA” ÜRETİLDİ

63
0
PAYLAŞ

AYDIN’DA EL YAPIMI “ İNCİR ÇİKOLATA” ÜRETİLDİ

AYDIN GÜNCEL HABER TV.-Aydın’ın Efeler ilçesi Umurlu’da ziraat ve gıda teknikeri ikiz kızkardeşler el yapımı “incir çikolata” üretmeye başladı.

İkiz kardeşlerin abileri Efe Aydar, ziraat teknikeri Melis ile ikiz kardeşi gıda teknikeri Deniz Aydar’ın okullarını tamaladıktan sonra baba meslğini yürütmek istediklerini, Umurluda baba yadigarı pasta üretim atölyesinde çalışmaya başladıklarını söyeldi.

Babası pasta ustası Suat Aydar’ın ani ölümü ile arda kalan sorumluluğu kendisinin aldığını ifade eden Efe Aydar, “ Çocukluğumuzdan beri babama ait pasta imalathanesinde babam Suat Aydar yanın da çalıştım. Babam iyi bir pasta ustasıydı ve benimde ustamdı. Bazı yıllar turizm ilçesi Bodrum’da anlaşma yaptığımız büyük otellerde mutfakta pasta imalatında çalışırdık. Babamın ani ölümünden sonra arda kalan sorumlulukları ben aldım. Babama ait pasta atölyesini yeniden canlı tutmaya çalıştım. İkiz kız kardeşlerim ziraat teknikeri Melis ile gıda teknikeri çıkan Deniz benimle baba mesleğini birlikte çalışarak yürütmek istediklerini söylediler. Pasta atölyemizi nasıl geliştiriz, piyasa, tasarım ve ürün yelpazeleri üzerinde çalışmaya başladık. Antik çağlarda ege kıyılarındaki balıkçıların tutku ve heyecanla izlediği göz kamaştıran ütopik bir deniz kızı “Elizya” adı altında ikiz kız kardeşlerimle tasarladığımız el yapımı “incir çikolarası” ürtemeye başladık.

Yerel el yapımı incir çikolata ile başlayan çalışmalarımız, çilek çikolatası, vişneli , frambuazlı , cevizli gibi doğal ürünlerlerle devam ederek çalışmamızı sürdürüyoruz” dedi.

Mutfakta gerçek Belçika , İtalyan ve Fransız çikolataları kullanılarak Aydın ürünleri ile birleştirmek istadiklerini belirten Aydar, ikiz kız kardeşleri ile başlatıkları Elizya Çikolatalarını önca Aydın’da ve ardından yöresel egenin aromatik lezzetinin hislerini tüm Anadoluya tattırmayı hedeflediklerini belirtti.

(HÇ.14HAZİRAN2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here