Ana sayfa Haber AYDIN’DA TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

AYDIN’DA TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

71
0
PAYLAŞ
AYDIN’DA  TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Aydın’ın Çine ilçesinde düzenlenen Tarım  Sektörü Değerlendirme Toplantısına  katıldı.
 Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısında sektör temsilcilerinin sorularını cevaplandıran Bakan Fakıbaba, kendisine iletilen jeotermal santrallerin tarım sektörüne olumsuz etkilerinin olup olmadığına ilişkin soruya, Çevre Bakanlığı 2 milyonluk bir fonla bütün akademisyenlerin bir arada olacağı bir rapor hazırlığı içerinde olduğunu, her şeyden önce öneli olan insan sağlığı ve gıda güvenliği olduğunu ifade etti.
Bakan Fakıbaba, “Tabi ki enerji önemli ama benim için insan sağlığı her şeyden önce. Bu bağlamda Allah’ın izniyle samimi bir şekilde bu raporun sonuçlarını ben de takip edeceğim. Eğer insan sağlığına ve gıda güvenliğine engel bir durum çıkarsa ben buna emin olun engel olacağım. Ama eğer bizim vicdanımız rahatsa ve Aydın’ın geleceği için bu çok önemli ise ve bu jeotermal sadece enerjide değil seracılıkta kullanımı yapılabilecekse burası gerçekten dünyanın en önemli bir merkezi haline getirilebilir. Ama gerçekten gıda güvenliğine zararlı ve insan sağlığına zararlı ise ben en başta Tarım Bakanınız olarak ben kabul etmem, bu alanda çok rahat olabilirsiniz. Hakikatten mazot, gübre ve yem konularını Bakanlar Kurulunda gündeme getireceğim. Çevre Bakanı benim çok yakın dostum ve arkadaşım. Jeotermal ile ilgili raporunun ehil kişiler tarafından bütünüyle hazırlanıp halkın önüne konulması gerektiğini özellikle ileteceğim” ifadelerine yer verdi.
Kırmızı et konusunda üreticilerden gelen soruyu cevaplandıran Bakan Fakıbaba, sosyal devlet olarak vatandaşa “ucuz et” yedirmek zorunda olduklarını belirterek, ithal ete karşı olduklarını, ithal etin de geçici bir durum olduğunu, bu geçici dönem içerisinde üreticiyi mağdur etmeyeceklerini ve 3 yıl içerisinde kendine yeten hatta aşan et üretimi yapacak çalışmaların olduğunu belirtti.
Toplantı da birçok sektörden gelen soruları cevaplandırırken önemli notlar da alan  Bakan Fakıbaba’ya   Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından  bir poşu hediye edildi.
(HÇ:5KASIM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here