Ana sayfa Haber Bakır İşleme

Bakır İşleme

121
0
PAYLAŞ

BAKIR İŞLEME SANATI İLGİ BEKLİYOR

AYDIN -GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Muğla’nın Kavaklıdere ilçesin de kaybolmaya yüz tutmuş “Bakır İşleme” el sanatı ilgi bekliyor.

Kavaklıdere ilçesin de 60’lı yıllarda bakır işleme sanatına başladığını belirten bakır ustası Celal Köroğlu, bakır işleme mesleğini usta- çırak ilişkileri neticesinde öğrendiğini ifade ederek, ilk öce ustasıyla bakır güğüm yaparak işe başladığını söyledi.

Bakır ustası Celal Köroğlu, bakırcılık mesleğine 12 yaşında ilkokul yıllarında başladığını belirterek, “İlk önce ustamın yanın da mutfak eşyaları olarak kullanılan bakır güğüm işlerini yaparak başladım. O yıllarda evlerde çeşme olmadığı için meydanlardaki çeşme ve pınarlardan güğümlerle su taşındığından bakır güğümlere yoğun talep vardı. 1972 yılların da yoğun devam eden  bakırcılık mesleğimi sürdürürken askere gitme vaktim geldi. Askerden geldikten sonra eski bakırları tamir etmek ile başlayan çalışmalarımız imalata dönüştü. Hediyelik eşya ve eskitmeye dönük bakır eşya yapımı şeklinde devam etti. İlk başlangıçta çoğu bakır işleme işlerini ustamızdan öğrendik ve ustamdan öğrendiklerimi bugün ben üzerine bir şeyler koyarak devam ediyorum. Bakır dediğimiz zaman bakır eşyaya dönük çok farklı model eşyalar görürüz. Bakır çok dayanıklı bir madde olup temiz ve kalaylı olduktan sonra hiç çekinmeden kullanılabilir. Bakır zehirlemez ancak kendi haline bırakır ihmal edilirse ve oksitlendiğinde yan etkileri olur. Bakır geri dönüşümü olan bir maddedir. Bakır el sanatlarının tanıtımı olursa bakırcılık mesleği kaybolmaktan kurtulur. El dövmesi çekiçle işlenmiş 100-200 yılık bakır eşya bize gelir. Bunları tamir ettiğimiz gibi bir örneğini de elle çekiçle döverek yapar talep olması halinde aynısını çoğaltabiliyoruz. Özellikle dekor amaçlı mutfak bakır eşyaları talep görüyor. Eskileri tamir ettiğimiz gibi yeni imalatlarda yapabiliyoruz” diye konuştu.

Bakır ustası Celal Köroğlu, ilçede çırak bulmakta sorun yaşadığını ifade ederek, oğlu ile birlikte bakır işleme el sanatını zor şartlarda da olsa sürdürdüğünü belirtti.

(HÇ13EYLÜL2021)

PAYLAŞ
Önceki makaleCHP’nin 98.Yılı
Sonraki makaleMerhum Adnan Menderes

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here