Ana sayfa Haber EGE BOĞA GÜREŞLERİ FİNALİNE HAZIRLANIYOR

EGE BOĞA GÜREŞLERİ FİNALİNE HAZIRLANIYOR

35
0
PAYLAŞ

YRL

EGE BOĞA GÜREŞLERİ FİNALİNE HAZIRLANIYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV.– Türkiye Boğa Güreşleri Ege Finali Aydın’ın Sultanhisar ilçesi Adça arenasında yapılacağı bildirildi.

Başa güreşecek pehlivan boğaların ülke genelin den ilçeye gelmeye başladığını belirten Sulrtanhisar belediye başkanı Osman Yıdırımkaya, ilçeye ilk olarak Atvin’den gelen Kurşat, Kamilağa, Kadirağa ve Akbaş boğaların geldiğini ve bunların da baş boğalar olduğunu söyledi.

Boğa güreşlerin bölgede geleneksel hale geldiğini belirten Yıldırımkaya, “ Sultanhisar şirin bir ilçemiz ve son yıllarda gerek Uzunlar gerekse Malgaç Mustafa köylerimiz in katılımı ile ciddi anlamda boğa güreşleri yapılmaktadır. Önümüzdeki hafta 12 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olan boğa güreşi gerek Muğla’dan gerekse Artvin’den gerekse Aydın’dan bu bölgelerin ünlü boğaların katılımı ile olacağı güzel bir güreş olacak. Bu güreşi düzenlemekte idalıyız. Çünkü burada Türkiye şampisı olacak. Bu gün ilçemize Artvin’in en ünlü başboğaları geldi. Tarihte böyle bir şey olmamıştır. İlk defe 4 baş boğa gedi ki bu da güreşlerin ne kadar ateşli olacağı ne kadar zevkli geçeceğinin kanıtıdır diye düşünüyorum. Bu anlam da sadece Ege bölgesi değil tüm Türkiyeyi güreşi izlemeye davet ediyorum” diye konuştu.

Boğa güreşi antrenörü Hilmi Aydın’da, Artvn,’den Sultanhisar’a 30 saatlik yoldan geldiklerini, amaçlarının boğa güreşlerin de birici olmak değil kültürü yaşatmak ve tolumun kaynaşması olduğunu ve Atrvin merkezden 2 boğa, 1 tanesi Yusufeli’den ve diğeri de Boçka ‘dan olmak üzere  toplam 4 boğa ile geldiklerini ifade etti.

Aydın Boğacılar Derneği Başkanı Çetin Arda’da, yönetim kurulu üyeleri İzzet Baydar, Birol Birkan, Salih Baloğlu, Ercan Günay Turgut Aydın ve Ali Çavuş’dan oluşan ekip ile 12 Kasım’da yapılacak olan boğa güreşleri Türkiye Şampiyonası Ege finaline en iyi bir şekilde tertiplenmesi için hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

(HÇ.26EKİM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here