Ana sayfa Haber Giyim ve Tasarım

Giyim ve Tasarım

33
0
PAYLAŞ

NOSTALJİYİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR

ÇORUM-GÜNCEL HABER TV.-(Hüseyin Çetinkaya)- Çorum’un Osmancık ilçesin de  tasarımcı Hülya Çetindere, giyim ve tasarım üzerine yürüttüğü çalışmaları ile nostaljiyi yaşatırken teknolojiye de meydan okuyor.

Giyim ve tasarım üzerine 23 yıldır çalıştığını belirten Çetindere, “ Bu mesleğe çocukluğumdan beri merakım vardı. Makine ile tanışmam 1997 de İstanbul da oldu. Süreç içerisin de 14 yıl usta olarak çalıştıktan sonra Osmancık ilçesine geldim ve kendi iş yerimi açtım. Bay bayan terziliğin yanı sıra tasarım ve abiye işleri yapmaya başladım. Bu arada en çok etek, pantolon ve düğünlerde de abiye işleri geliyor. Çırak yönde sıkıntılar var. Parasal yönde çalışacak elemana tatmin edici ücret olmayınca yetiştireceğim eleman yönde sorunlar yaşıyorum. Asgari ücreti ödeme olanağımız maalesef yok. İlçe bunu kaldırmıyor. Usta eğitici belgem olmasına rağmen talep olmadığı için maalesef eleman yetiştiremiyorum. Halk Eğitim Merkezinden talep olması halinde bu mesleği pratik yönde yeni nesillere öğretmeye hazırım. Özverili çalışarak müşterilerimize kaliteli bir hizmet vermek için mücadele ediyorum. İlçede ayrıca mağazalarla da çalışıyoruz” diye konuştu.

İlçede fabrikasyon seri imalatlar ve konfeksiyon türü ürünler, mesleğini el emeği ve göz nuru ile icra edenleri olumsuz etkilediğini ifade eden Çetindere, kaybolmaya yüz tutmuş meslek erbapların teknolojiye yenik düşmemek için direnme mücadelesi içerisinde olduğunu belirtti.

(HÇ.KASIM2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleAk Pati Osmancık
Sonraki makale“Askıda Yufka”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here