Ana sayfa Haber Hasır Örgü

Hasır Örgü

9
0
PAYLAŞ

90 ‘LIK DEDE HALEN ÜRETİYOR

AYDIN – GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın ın Didim ilçesinde hasır örgü ustası Hasan Çetin, ileri yaşına rağmen boş zamanlarında ördüğü el sanatlarını ekonomiye kazandırmaya çalışıyor.

Yunanistan da hasır örgü işine 15 yaşında çobanlık yaparken başladığını ve şu anda 87 yaşında  olduğunu belirten Hasan Çetin, daha öncesinden birinci derece yakınlarının 1924 yılın da Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan mübadele anlaşması sonrası Anavatan Türkiye’ye  geldiklerini kendisinin de  yıllar sonra ekonomik sıkıntılar nedeniyle İzmir Aliağa ilçesine akrabalarının yanına taşındıklarını ihade etti.

İzmir de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 1965 yılından itibaren usta eğitici olarak uzun süre hasır örgü işini kursiyerlere öğrettiğini belirten Hasan Çetin, ilk önce çavdar saplarından  çanta örerek başladıklarını ve bunu şapka ile devam ettiklerini ve zamanla farklı ürünlerle farklı modeller üretmeye başladıklarını belirtti.

Bölgede yeni hasır örgü elemanları yetişince köylerde de atölyeler kurulduğunu ifade eden Hasan Çetin, hasır örgü işini öğrenen bazı kursiyerler Kooperatif kurarak işi geliştirdiklerini ve bu mesleğin zamanla bir kazanç kapısı haline geldiğini belirti.

Hasır örgü ustası Hasan Çetin, emekli olduğunu ileri yaşına rağmen edindiği mesleği bırakmadığını, boş zamanların da ördüğü hasır çanta ve şapkaları bir kenarda satarak ekonomiye kazandırdığını sözlerine ekledi.

(HÇ TEMMUZ 2021)

PAYLAŞ
Önceki makaleHuzur Operasyonu
Sonraki makaleHuzur Operasyonu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here