Ana sayfa Haber İNSAN ELİYLE AYDIN HAVASI BOZULUYOR

İNSAN ELİYLE AYDIN HAVASI BOZULUYOR

27
0
PAYLAŞ

DR. BAYRAKTAR,”İNSAN ELİYLE AYDIN HAVASI BOZULUYOR”

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın’ın Söke İlçesi Bağarası ile merkez Efeler de uzun yıllar doktor olarak görev yapan Dr. Cemal Bayraktar, çevre sağlığın önemine değinerek, Büyükşehir kapsamına alınan Aydın’ın gün geçtikçe insan eliyle havasının bozulup kirlendiğini savundu.

Dereler  ve Menderes Nehrin çıkış noktasından itibaren sanayi atıkları, bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları, Belediye arıtma tesisleri yanı sıra Aydın il sınırları içerisin de pervasızca açılmasına izin verilen  jeotermal tesisleri her gün geçtikçe hava, suyu ve toprağı kirletiğini belirten Bayraktar, planlı çalışma ve denetimler sağlıklı yapılmadığı sürece, ortak paydalar da tüm kurum, kuruluşlar ve halkla birlik ve beraberlikler sağlanmadığı sürece  gün gelir insanların bu günleri arar olacağını ifade etti.

Anıların’dan bir kesit de anlatan Dr. Bayraktar, ” 1967 de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. İl görev yerim Edirne Hükumet Tabibi olarak atandım. Dönemin Edirne Valisi Haydar Özkan beni Lalapaşa kaymakam vekili olarak görev verdi. 6 ay süresince Kaymakam vekili olarak ta görev yaptım. O zamanlar Yunanistan ile savaş ihtimali vardı. Bulgar hududunu korumak için Tank taburu Lalapaşaya geldi. Bulgar radyosu Dr. Bayraktar halka zulüm ediyor diye yayın yapıyordu. Köy muhtarları bana gelerek askerlerin ne ihtiyaçları olduğunu sordu. Dana, kuzu, bakliyat türü getirelim dediler. Tabur Komutanı Yarbay düzeyindeydi. Bende komutana sordum ve ihtiyaçların belirlenmesini istedim. Edirne’nin çok soğuk olduğu, askerin ayağına yün çorap ve eldiven verilirse memnun olacaklarını söylediler. Halk ile iyi diyaloglarım vardı. Bir iki gecede bir taburun eldiven ve çorabını hazırladılar. O zamanlar buna çok mutlu olduk. Densiz biri beni ve tabur komutanını şikayet ederek baskı ile halktan yardım alındığını söylemiş. Ben bunun haberini sonradan aldım. Ondan sonra ben yapılanlar ortada halkın getirdikleri eldiven ve çoraplar askerin üzerinde giyinik vaziyettedir dedim. Kurmay Albay Ali Dikmen çok başarılı bir komutandı. Velhasıl Edirne de hem hükumet tabibi hem de kaymakam vekilliği derken böyle hızlı bir hayat yaşadım. Ondan sonra Ankara’ya gittim. Orada doktor olarak görev yapmaya başladım. Sonra Sağlık Bakanlığına giderek tayinimin Ege bölgesine çıkarmalarını istedim. Beni Kayseri Sağlık Müdürü olarak görev vermek istediler. Ben bunu kabul etmek istemedim ve kendi mesleğimde çalışmak istediğimi söyledim. 1970 yılın da askere gittim. Askerden sonra Aydın’a geldim eşim de eczacı olarak çalıştı. Aydının Söke ilçesi Bağarası beldesi ile merkez Efeler de  2002 yılına kadar bir özel muayenehane de açarak çalıştım. Muayenehaneme fakirler gelirdi ve imkanı olmayanlara yardımcı olmaya çalıştım. Halk beni nerede görse tanır ve birbirlerimizin halini hatırını sorar sorardık. Bunun yanın da 1989 da Demokratik Sol Parti(DSP) den Aydın belediye başkan adayı oldum. Heyecanlı bir seçim geçirdik. Tek düşüncem Aydın’da halk güçlü ve sağlıklı olsun, Vatan güçlü olsun ve halkın mutluluğuydu” diye konuştu.

(HÇ:26ARALIK2017)

 

 

.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here