Ana sayfa Haber Silaj Hazırlığı

Silaj Hazırlığı

69
0
PAYLAŞ

ÇİFTÇİLER SİLAJ HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)-Muğla’nı Mias ilçesi de çiftçiler hayvanlar için silaj yem hazırlıklarına başladığı bildirildi.

Milas’ın Çandır Mahallesin de çiftçilik yapan Akif Şener, arazide silaj mısır hasadına başlandığı ve kırma makinelerle traktör römorklarına aktarılan taze mısır ve saplarından oluşan yeşil karmaların ahıra yakın yapılan naylonla kaplı çukurlara aktararak silaj yeme dönüştürme hazırlıkların başladığını belirtti.
Çiftçinin kendi imkanları ile elde ettiği en iktisatlı yem olan silaj, suca zengin yeşil yemlerin sıkıştırılarak havasız bir ortamda süt asidi bakterilerinin etkisiyle fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yem olduğunu belirten Şener, yemin saklandığı yere de silo veya silaj çukuru adı verildiğini belirtti.

Milas’ta 2003 yılın dan beri çiftçiliği babasından devir aldığını, ahırı büyüterek 34 büyükbaş hayvan üretim kapasitesine getirdiğini belirten çiftçi Akif Şener, “Bir yıla aşkındır hayvancılıkta yaşanan fiyat istikrarsızlığın dan para kazanamıyoruz. Ahırda 34 büyükbaş ve düveler için 10 paket saman bir o kadar da silaj yem ve 5 çuval da hazır yem harmanlayıp hayvanlara günlük veriyorum. Kabaca hesapladığın da saman paketi 22 TL, bir o kadar da silaj yem, hazır yem çuvalı 73 TL, kırma hazırlarken mazot ve günlük ahır giderleri ile beraber maliyeti 8- 9 yüz TL’yi buluyor. Havan yetiştiriciliğinde çiftçinin elinde avucun da bir şey kalmıyor. Ancak düve ve süt satışlardan durumu kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Hafta içlerin de farklı semtlerde hayvan satış pazarların kurulduğunu belirten çiftçi Ferdi Kaygısız ise hayvan pazarı satışların da en küçük başlar 3 bin liradan başlayıp, danalar 7 bin liradan, inekler ise 10 bin liradan başlayarak malın bakım durumu göz önüne alınarak, pazarlığa göre fiyatlar da değişiklikler gösterdiğini belirtti.

(HÇ.EYLÜL2019)

PAYLAŞ
Önceki makaleİki Kitap Bir Heves
Sonraki makaleDidim de Resim Sergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here