Ana sayfa Haber Söke Ticaret Odası

Söke Ticaret Odası

13
0
PAYLAŞ

SÖKE TİCARET ODASI

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın ın Söke ilçesinde sayısal takograf kartı hizmeti verilmeye başlandığı bildirildi.

Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, oda olarak sayısal takograf kartı hizmet verme yetkisinin alındığını belirterek, kamyon, kamyonet ve otobüs sahipleri bundan böyle Aydın’a gitmeden işlemlerini Söke Ticaret Odası’ndan sonuçlandırabileceklerini belirtti.

Kutlay, yönetmenlik gereği, mekanik ve elektromekanik takograf cihazların yerine, 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren AB’ye üye ülkelerde Avrupa Birliği’nin ilgili mevzuatı uyarınca karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda sayısal takograf kullanılması zorunlu hale getirildi. Sayısal takograf uygulaması ile profesyonel sürücülerin davranışlarına/faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlandığı belirtildi. Takograf kartının, taşıtın kat ettiği mesafeyi, taşıtın yol boyunca hızını, sürüş zamanını ve dinlenme sürelerini sayısal olarak kayıt altına alan bir kart olduğu ve yolculuğun güvenli hale getirilmesi için bir zorunluluk olarak uygulandığı belirtildi. Ağırlıkları 3 bin 500 kg ve üzeri olan kamyonet, kamyon ve tırların yanı sıra, yolcu kapasitesi 17 yolcudan fazla olan otobüslerde takograf kullanımı mecburi tutulduğunun açıkladığını anımsattı.

Söke Ticaret Odası’nın üyelerine sunduğu bu yeni hizmetin hayırlı olmasını dileyen Kutlay, “Odamız üyelerinin işlerini kolaylaştıracak ve yardımcı olacak yeni hizmetler verebilmek, kendimizi ve beraberimizde üyelerimizi geliştirebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlardan biri de yaptığımız girişim ve görüşmelerimiz sonrasında Dijital ehliyet hizmetinin odamızda verilmesi oldu. Şimdiye kadar takograf kartı için il odalarına gitmek zorunda kalan üyelerimiz artık bu işlemlerini Söke Ticaret Odasından gerçekleştirebilecekler” ifadelerine yer verdi.

(HÇ ŞUBAT 2022)

PAYLAŞ
Önceki makaleKestane
Sonraki makaleKitap Fuarı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here