Ana sayfa Haber Asırlık Çınar

Asırlık Çınar

75
0
PAYLAŞ

ASIRLIK ÇINAR CAN ÇEKİŞİYOR


AYDIN-GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın ın Efeler ilçesinde Girne Mahallesi, Lefkoşa bulvarı güzergahı üzerinde yer alan “Anıtsal Niteliğinde” Çınar Ağacın yola serilen asvalta boğulmasına vatandaşlar tepki gösterdi.
Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA) Aydın İl Temsilciliği başkan yardımcısı Hayriye Kösem, belediye ekiplerince yol asfaltlama çalışmaları yürütülürken ağacın galiye alınmadığını savunarak, atılan sıcak asfaltla ağacın kök aksamları açılarak koruma altına alınması gerektiğini ifade etti.
Bulvarın geçtiği caddede oturanlar öncelikle Anıtlar Yüksek Kuruluna dilekçe vererek anıt ağaç olması için müracaat etmeleri gerektiğini belirten Kösem, çalışmaları yürüten belediye daha sonrada uygun olarak ağacın etrafının açılması, anıtsal ağaç niteliğindeki çınar ağacın demir korkulukla koruma altına alınası ve belediye park-bahçeler müdürlüğünce içi boşalan ve zarar gören dalların alınması gibi devrilmeye karşı ağaca statik ve dinamik bir denge oluşturularak usulüne uygun olarak budanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Mahalle sakinlerinden Binnur Ünlü ise yetkililerin sadece insanların rahatı için değil yapılan planlamalarda diğer canlıların da göz önüne alınarak çalışmaların yürütülmesi gerektiğini belirtti.

(HÇ. ARALIK2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleVe Sosyalite…
Sonraki makalePaket Servisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here