Ana sayfa Haber Didim de “Mübadele Evi”

Didim de “Mübadele Evi”

52
0
PAYLAŞ

DİDİM DE ” MÜBADELE EVİ” HİZMETE AÇILDI

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın’ın Didim ilçesin de Hisar Mahallesinde yer alan 95 yıllık tarihi yapı olan “Yoran Mübadele Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Didim Hisar Mahallesinde Apollon Tapınağı mevkisinde bulunan 1924 yılından önce Yoran köyün’de (Didim) Osmanlı tabası bir Rum aileye ait olduğu ve Yunanistan ile yapıla mübadele sonrası Türkiye ye gelen Mehmet Efendi ailesine tahsis edilen iki katlı tarihi ev, Didim Belediyesi tarafından Mehmet Efendinin torunu Dr. Ahmet Aydoğan’dan(72) satın alınarak yeniden projelendirilip, restorasyonu geçen Mayıs ayında ihalesi yapılarak ‘Yoran Mübadele Evi’ olarak aslına uygun olarak restore edildiği belirtildi.

Açılışta konuşan Didim Belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay, Yoran mübadele evi Didim’in bir belleği olacağını ifade ederek, “Bilindiği üzere ilçemizin en eski yerleşim yeri olan Hisar Mahallesindeki 2 katlı tarihi binayı projelendirdik. Çalışmalar kısa sürede başladı aslına uygun hale gelen bu evi Didimliler’in hizmetine sunma noktasına getirdik.. Kültürel anlamda Didime katkı sağlayacak bu evde Didimliler den edindiğimiz ve Didim’in geçmişine sahip çıkılan eserler bu evde sergilenecek. Bu ev aynı zamanda Didim’in bir belleği olacak” diye konuştu.

(HÇ.14MART2019)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here