Ana sayfa Haber Görüz Otu

Görüz Otu

97
0
PAYLAŞ

ANTALYA ‘DA GÖRÜZ OTU YERİNE KEŞKEK FESTİVALİ DÜZENLENİYOR

AYDIN -GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Antalya’nın Akseki ilçesi Pınar köyü Uşakpınarı yaylasında yetişen Görüz otu ilgi görüyor.

Akseki ilçesi Pınar Köyünde yaşayan emekli öğretmen Abdullah Geçer, köylüler Uşakpınar yaylasına çıkarak hayvanlara Gürüz otu toplar burma yapılarak yedirildiğini ve bunu bin yıllık bir gelenek olduğunu belirtti.

Her yıl yaylaya göçler başladığın da 1979 yılına kadar ‘Gürüz Otu Bayramı’ kutlandığını ifade eden Geçer,” Her yıl yaylaya göç edildiğin de Uşakpınarı yaylasında yetişen gürüz otu toplanır hayvanlara burma yapılıp yedirilirdi. Her yıl Temmuz ayın ortalarına doğru Gürüz Ot Bayramı yapılırdı. Gurbetteki tüm akrabalar köye gelirler ve yaya olarak yaylaya çıkılır. 1979 yılına kadar bu bayram havasında ki gelenek devam etti. Zamanla köylerden kente göçler başlayınca havancılık da azalınca bu gelenek sürdürülemez oldu ve yaylacılık bitme noktasına geldi. Bu gelenek yerine köy meydanına artık Keşkek Festivali düzenlenerek gurbetteki akrabalar bir araya gelerek 25 yıldır gelenek haline getirildi” diye konuştu.

(HÇ.TEMMUZ2019)

PAYLAŞ
Önceki makalePsikoonkoloji
Sonraki makaleEl Dokuma Halılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here