Ana sayfa Haber İletişim Kurmak

İletişim Kurmak

66
0
PAYLAŞ

GÖRME ENGELLİ İLE İLETİŞİM

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, görmeyenlerle ilitişim kurma hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Özen yaptığı açıklamada, kendi deneyimlerimden ve uzmanların da görüşlerinden yararlanarak bir görmeyenle iletişim kurmadaki püf noktalarını dile getirmek istediğini belirterek, “Ne yazık ki toplum, bir görmeyen gördüğünde duygulanmakta, görmeyene acımakta, “Vaaaaaah! Yazııııık! Allah’ım güzel Allah’ım bize verme ya rabbim.” gibi seslenişlerde bulunmaktadır. Görmeyen için bu davranışlar can sıkıcıdır, hatta zaman zaman üzücü bile olabilir.
Bir de sanki görmeyen ayakta duramazmış gibi, bir yerde sıra beklerken veya toplu taşıma araçlarının gelmesi beklenirken, etraftakiler tarafından ısrarla oturtulmak isteniriz. Oysa ayakta durmamıza yarayan organımız gözümüz değildir. Bir başka davranış da sanki sorulana yanıt veremezmişiz gibi bizimle ilgili soruların varsa yanımızda bulunan kişilere sorulmasıdır: “Çay içer mi? Kaç şeker alır? Çalışıyor mu bir yerde? Neyiniz olur? Arkadaşınız mı?” gibi.
Ya da sanki kulaklarımız duymuyormuş gibi kulağımızın dibine kadar yaklaşıp yüksek sesle konuşulur. Bir de sanki çocukmuşuz gibi sırt okşama, yüz okşama ve abartılı sevecen bir ses tonuyla hitap etme gibi davranışlar sergilenir. Bir toplantıda herkese “Hoş geldiniz” diyen toplantı yöneticisinin bana “Hoş geldin” demesi karşısında bozulmuş ve toplantıda söz alıp davranışının nedenini sormuştum. O da bana: “Seni kendime çok yakın buldum.” gibi pek de inandırıcı olmayan bir karşılık vermişti.
Böyle yaşantılar sonucunda doğru bilinen yanlışları anlatmak, elimden geldiğince özellikle gören okuyucuyu bilgilendirmek için bu yazıyı kaleme aldım. Kimi zaman görmezden gelinir görmeyen, kimi zaman da yardım edilmek istenirken yanlış davranışlarda bulunulur. Görme engelli kişi, himayeye muhtaç, acınacak ve çaresiz bir insan değildir. O, diğer insanlardan çok farklı, olağanüstü yetenekleri olan ve başkalarının duyamadığı sesleri duyan, mucizevi bir yaratık da değildir. Diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsi onda da mevcuttur. Görme engelliler arasında da başarılı olan, başarısız olan, bencil olan veya toplumun çıkarlarını düşünen insanlar bulunabilmektedir. Kısacası görme engelli de herkes gibi bir insandır.
Farklı yazı sistemi kullanarak o da aynı kitapları okur. Farklı metotlarla aynı bilgileri ve aynı eğitimi alır. Diğer insanlarla aynı okulları, aynı işyerlerini, aynı caddeleri, aynı eğlence yerlerini paylaşır. Özetle görme engelli olmak diğer insanlardan farklı bir kişiliğe sahip olmak demek değildir” ifadelerine yer verdi.

(HÇ TEMMUZ 2021)

PAYLAŞ
Önceki makaleBasın Bayramı
Sonraki makaleNezaket Ziyareti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here