Ana sayfa Haber Sarmaşık Otu

Sarmaşık Otu

126
0
PAYLAŞ

AYDIN’DA SARMAŞIK OTU ÇIKTI

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.-(Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesin de baharın yağan yağmurlarla beraber kendini gösteren, halk arasında tanınan sarmaşık veya tilkimen otun tezgâhlarda yerini aldı.

Didim semt pazarların da esnaflık yaptığını belirten Erdoğan Yanık, Aydın yöresinde Mart ve Nisan aylarında yağan yağmurlarla beraber kendini gösteren ve halk arasında sarmaşık ya da tilkimen otun bağı 10 TL’den alıcı bulduğunu belirtti.

Didim de, yağan yağmurların ardından tarla kenarındaki çalılık ve maki alanlarda sarmaşık tilkimen otların toprak yüzüne çıkış gösterdiğini belirten Yanık, her sabah erken saatlerde köy kenarlarındaki makilikleri dolaşarak bağ halinde getiren köylülerden satın alarak tezgâha koyduğunu ve özellikle pazarda 40-50 yaş ve üzeri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Didim de genelde semt pazarlarından alışveriş yaptığını ifade eden emekli sağlıkçı Hayriye Aloğlu ise küçükken köy çocukları bir düzüne sarmaşık tilkimen otu topladığını, annesinin bunları çocuklardan satın alarak tazecik sarmaşık tilkimen otunu zeytin-yağında kızartarak üzerine yumurta kırar ve tuz katarak yemeğinin hazırladığını belirtti.

(HÇ.MART2010)

PAYLAŞ
Önceki makaleÇanakkale Zaferi
Sonraki makaleKorona Virüs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here