Ana sayfa Haber SEMT PAZARLARINDA %80 SERA ÜRÜNÜ…

SEMT PAZARLARINDA %80 SERA ÜRÜNÜ…

25
0
PAYLAŞ

SEMT PAZARLARINDA %80 SERA ÜRÜNLERİ YERALIYOR

ÇORUM- GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya)- Çorum’un Osmancık ve Kargı ilçelerin semt pazarlarındaki tezgahlarda yer alan mevsimlik kış sebze ve meyvelerin % 80’i Mersin ilinden geldiği bildirildi.

Kargı, Hacıhamza ve Osmancık semt pazarların da 35 yıldır pazarcı esnafı olduğunu belirten Mehmet Aksu, Çorum ve ilçelerinde belli başlı bir kaç kalem ürünün yetiştirildiği, ancak semt pazarlarındaki tezgahlarda yer alan ürünlerin çoğunun il dışından geldiğini ifade etti.

Çorum il genelin de tarım ürünlerinden, özellikle sebze ve meyvecilikte çevre illere bağlı olduğunu savuna Aksu, ” Bölgede 35 yıldır üreticilik yaptığım gibi ayrıca manav işlerini de yapıyorum. Osmancık ve Kargı ilçesinde yerli üreticiler yeterince üretemiyor. Özellikle bu bölgeye sebze ve meyvelerin % 80’i Mersin ilinden geliyor. Sebze ve meyveler son yaşanan kurdaki istikrasızlık, yüksek faiz ve neticede artan enflasyon nedeniyle fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış durumdadır. Son zamanlarda vatandaşların alım gücü düştü. Daha önce örneğin 1 kilogram domates alan vatandaş şimdi ya almıyor yada yarım kilo alıyor” diye konuştu.

(HÇ.16OCAK2019)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here