Ana sayfa Haber TARIM ALETLERİ SERGİSİ

TARIM ALETLERİ SERGİSİ

52
0
PAYLAŞ

AYDIN-GÜNCEL HABER TV. – Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan ‘Tarım Aletleri Sergi Salonu’ açılışı gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Cumali Öksüz, Koçarlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Örnek, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ziraat Fakültesinin geçmiş ve gelecek arasında kurduğu bu önemli köprünün, hem Ziraat Fakültesi’nin hem de tarımın ülkemizde nasıl geliştiğini anlamak açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Geçmişi ile kurduğu bağı güçlendiremeyen toplumlar, bugünü yaşarken mutlaka eksik kalacaklardır düşüncesiyle mevcut oluşum gerçekleştirilmiştir. Övünerek söylemem gerekir ki bu sergi Türkiye’de Ziraat Fakülteleri arasında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Ziraat Fakültemiz son dönemde çok önemli işler yapmaktadır. Öğrencilerimizin, sektörde diğer adaylardan bir adım önde olduklarının farkındayız. Eğitimin pratiğe geçişiyle daha donanımlı mezunlar vermeye de devam ediyoruz. Tüm fakültelerimizde uygulamaya koyduğumuz bu süreç, Üniversitemizi de cazibe merkezi haline getirmektedir” dedi.

Ziraat Fakültesinin 1800 dekar alanda üretim yapan, Türkiye’nin çiftlik içerisine kurulmuş tek fakülte olduğunu belirten Rektör Aldemir, “Bugün Ziraat Fakültesi Tarım Aletleri Sergi Salonu’nun açılışı bizim için çok kıymetli. Burada yaklaşık 76 parça tarım aleti, geçmişle geleceği buluşturmaktadır. Bu sergiyle tarımın gelişimini hem izliyor hem de zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Tarihi binamızda gençlerimiz, ülkede tarımın gelişimini bu kıymetli tarım aletleri üzerinden izleyeceklerdir. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle pandemi sürecinde tarımın ve tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladık. Fakültemizin her zaman yanında ve destekçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum. Hayırlara vesile olsun” ifadelerine yer verdi.

Üniversitenin Ziraat Fakültesi öncülüğünde tarımsal geçmişine ve kültürümüze sahip çıkmak çerçevesinde geliştirilen Tarım Aletleri Sergi Salonu projesinin çok değerli olduğunu ifade eden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu’da, “Ziraat Fakültesi’nin açılışından bu yana en anlamlı günlerden birini yaşıyoruz. Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu döneminde idari bina ve uzun yıllarda Fakültemize dekanlık binası olarak hizmet etmiş olan bu tarihi binanın sergi salonu olarak açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Tarım Aletleri Sergi Salonu projesiyle hem kültürel geçmişimizin koruma altına aldık hem de bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması açısından üzerimize düşeni yaptık. Önümüzdeki zamanlarda buranın daha da genişletilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu eserlerin toplanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve sergi salonunun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından Tarım Aletleri Sergi Salonu açılış kurdelesi kesildi. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Müdürü Ahmet Kulaç, ziyaretçilere sergilenen tarımsal aletler hakkında bilgi verdi.

(ŞUBAT 2021 AYDIN)

Tarım Aletleri Sergisi
PAYLAŞ
Önceki makaleCovid – 19
Sonraki makaleEfeler de Konser

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here