Ana sayfa Haber “Askıda Yufka”

“Askıda Yufka”

49
0
PAYLAŞ

OSMANCIK’TA “ASKIDA YUFKA” GELENEĞİ SÜRÜYOR

ÇORUM-GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya)- Çorum’un Osmancık ilçesin de emekli öğretmen Keramettin Kütük, “Askıda Yufka” geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

Büyük babasının bir Osmanlı Zabiti olduğunu belirten Kütük,” Bundan 22 yıl önce Mersi de görev yaparken eşim de benimle beraber ve katkı sağlayacağı gibi beraber ürütebileceğim bir işi yapabilme düşüncesi içindeyken okulunda bulunduğu cadde üzerinde bir yufkacıyı gördüm. Onlar da karı koca çalışıyorlardı. Bundan etkilendim ve onlardan esinlenerek yıllar sonra ilçem Osmancık’a geldiğimde benim öğretmenliğim sürerken yufka dükkânı açtık ve eşimde işlerini yürütmeye başladı. Bende emekli olduktan sonra beraber çalışmaya başladık. Ben hijyenik açıdan dikkat ediyorum. Büyük babamın Osmanlı zabiti olması Türklerin hatırşinası olması bende “Askıda Yufka” başlatma duygusu oluştu. Ramazanda başladık yılın 365 günü devam etmektedir. Yufkayı tezgâha koyarız parası olan veriyor. Parası olmayanlardan bir beklentimiz yok alsın götürsün. Kamara da kullanmadığımız gibi peşine de düştüğümüz de yok. Burada böyle bir uygulama başlatmış olduk” diye konuştu.

 Osmancık’ta üç yufkacı esnafın daha olduğunu ifade eden Kütük, yufka işini ailece yaptıklarını, eşine yardımcı bir eleman daha istihdam ettiklerini ifade etti.

(HÇ.KASIM2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleGiyim ve Tasarım
Sonraki makaleEl Ele Vakfı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here