Ana sayfa Fotoğraf AYDIN’DA FENİX’LER KURUYOR

AYDIN’DA FENİX’LER KURUYOR

45
0
PAYLAŞ

AYDIN DA PALMİYELER KURUYOR

AYDIN- GÜNCEL HABER TV. -(Hüseyin Çetinkaya) Aydın’ın Efeler ilçesin de etkili olan “Kırmızı Palmiye Böceği” Palmiye ağaçların “Fenix” türlerini kurutmaya başladı.
Türkiye de Ege, Marmara ve Akdeniz sahillerinde etkili olan ”Kırmızı Palmiye Böceği” Aydın Büyük Şehir Belediyesinin bakımını üstlendiği ilçelerin ana bulvarlar ile park ve bahçelerde yer alan palmiye ağaçların “Fenix” türlerinde kırmızı palmiye böceği tarafından zara gördüğü ve yer yer palmiye ölümlerine rastlandığı belirtildi.

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, sahil bölgelerin sembolü haline gelmiş olan palmiye ağaçların ana gövdelerin taç aksamından girerek çok sayıda yumurta bırakan “Kırmızı Palmiye Böceği” önce larva olarak zarar vermeye başladığı ve kısa zamanda liflerden koza örerek zararını sürdürerek ağacı çökerttiğini ve sinsice ilerleyen zararlının bölgeyi tehdit ettiğini öne sürdü.
Dünyada kırmızı palmiye böceği ile savaşma şeklinin tuzaklama yöntemi olduğunu işaret eden Tarım Müdürlüğü yetkilileri, zararlının kurulan feromon tuzakları ile izlendiği kaydedildi

(HÇ.25OCAK2019)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here