Ana sayfa Haber “DÖVİZDE Kİ İSTİKRAR ANCAK ÜRETİMLE SAĞLANIR”

“DÖVİZDE Kİ İSTİKRAR ANCAK ÜRETİMLE SAĞLANIR”

61
0
PAYLAŞ

YEL

GÖNENDİ, “DÖVİZDE Kİ İSTİKRAR ANCAK ÜRETİMLE SAĞLANIR”

 AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Ülkede dövizin sürekli yükselişte olduğunu  belirten Aydınlı  dövizci İlhan Gönendi, dövizde ki yükselişin en önemli etkenin üretimdeki yetersizliğe bağlı olduğunu savundu.
Dövizdeki yükselişin bir çok nedenlerinin olduğunu belirten Gönendi, ” Bu gün bakıldığın da  doların yükselmesinin bir çok nedenleri var. Bunların başında bizim cari açığımızın oluşudur. Burada döviz açığımız var. Döviz açığı verince otomatik olarak döviz yukarı doğru hareketini sürdürüyor.  Türkiye konum olarak Suriye ve Irak gibi ülkelerin iç kırışıklardan dolayı bu durum bizim ülkemizi de etkiliyor. Bu da dolaylı olarak dövizi etkiliyor, Bizim bunu engellememiz için üretmemiz gerekiyor. Ülke olarak üretmek zorundayız.Üretmediğimiz müddetçe bu cari açık kapanmayacaktır. Biz cari açığı bir nebze kapatmaya çalışıyoruz ancak dış kaynaklı para girişi, fonlar da yüksek miktarda faiz vererek bunlarla kapatmaya çalışıyoruz. Yurt dışın dan gelen fonlar buraya para kazanmak için geliyor. Bunlar para kazandığında bir şekilde çıkmak istiyor. Çıktığı zamanda dövizini alacak gidecektir. O da bunu yapıyor. Bu durumda da döviz otomatikman yukarıya doğru hareket ediyor” diye konuştu.
İthal ile bir yere varılmayacağını ifade eden Gönendi, istikrarlı bir ortamın sağlanması için hangi alanda olursa olusun ülke olarak gerek tarım da gerek hayvancılıkta gerekse sanayide  üretim ağının geliştirilmesi gerektiğini, dövizde ki istikrarın ancak üretim ile sağlanacağını sözlerine ekledi.
(HÇ.13KASIM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here