Ana sayfa Haber YÖRÜK GELİN VE DAMAD’A AYDINLILARIN İLGİSİ YOĞUN OLDU

YÖRÜK GELİN VE DAMAD’A AYDINLILARIN İLGİSİ YOĞUN OLDU

76
0
PAYLAŞ

 

YRL

YÖRÜK GELİN VE DAMAD’A AYDINLILARIN İLGİSİ YOĞUN OLDU

 

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – Aydın’ın Efeler ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen Aydın 1. Ulusal Yörük Türkmen Şenliği’nde Yörük kültürü tanıtılırken ‘Yörük Gelin ve Damat’ halkın ilgi odağı oldu.

Atatürk Kent Meydanı’ndan Tekstil Park’a kadar devam eden Yörük göçünün canlandırıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan ‘Aydın 1. Ulusal Yörük Türkmen Şenliği’ halk oyunları gösterileri ve Yörük kültürünün tanıtıldığı şenliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, ülke genelinde çok sayıda Yörük denekleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Aydın Efeleri Yörükleri Türkmenleri Derneği tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle düzenlenen Aydın 1. Ulusal Yörük Türkmen Şenliği’de Aydınlıların yoğun ilgisiyle karşılaştığını belirten Yörük gelin Nursel Eroğlu, gerçek bir Yörük kızı olduğunu ve ‘Ege’nin Efeleri’ konulu bir televizyon programda da sunuculuk yaptığını belirtti. Yörük damat Selçuk Abalı’da, Aydın Halk Oyunları ekibinde çalıştığını belirterek, şenlikte Yörük damat olmanın gururunu yaşadığını ifade etti.

Aydın Tekstil Park’ta gün boyu devam eden etkinlikte etli pilav ve keşkek vatandaşlara dağıtılırken, halk oyunları gösterisiyle başlarken etkinlik ayrıca  sevilen sanatçılar İsmail Çakır, Emel Örgün, Vildan Turan ve Tolga Çandar seslndirdikleri yöre türküleriyle izleyenleri coşturdu.

“YÖRÜKLER TÜRKİYE İÇİN BİRLEŞTİRİCİ BİR ÇİMETO GÖREVİ GÖRMEKTEDİR”

Düzenlenen etkinlikte bir açıklama yapan Aydın Bozoklar Derneği Başkanı İbrahim Ertekin, Yörük kelimesi yürümek fiilinden gelen Anadoluya gelip yurt tutan göçebe Oğuz boylarını ifade eden bir kelime olduğunu ifade ederek, Türklerin Anadoluya gelişi, buranın coğrafi özellikleri Türklerin toplumsal olarak gelişmesinde büyük bir paya sahip olduğunu, Anadolunun önemli ölçude yayla ve dağlık oluşu hayvancılık yapan yörüklere bildikleri ve ihtiyacı olan ortamı sağladığını belirtti.

Ertekin,“Türkiye’nin çeşitli yerlerinde değişik zamanlarda devamlı yapılan şölenlerle bu tür güzellikler ve milli kültürümüz yaşatılmaya çalışılmaktadır. Eskiden olduğu gibi şimdide Yörükler Türkiye için birleştirici bir çimento görevi görmektedir. Türk milletinin asli cevheri olan Yürükler bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın sembolü ve garantisidir” diye konuştu.

(HÇ.01EKİM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here