Ana sayfa Haber İhalede Açık Artırım

İhalede Açık Artırım

89
0
PAYLAŞ

AYDIN’DA DÜVELER AÇIK ARTIRIMLA SATILDI

AYDIN -GÜNCEL HABER TV. (Hüseyin Çetinkaya)– Aydın’ın Bozdoğan ilçesin de ADSYB bünyesinde Damızlık Düve Merkezinde yetiştirilen  gebe düveler ihale ile satışa çıkarıldı.

Bozdoğan Alamut Mahallesi’nde bulunan Damızlık Düve Merkezi’nde açık artırım usulü ile yapılan ihaleyi, Köy TV. ‘Anadolu’nun Sesi’ programın yapımcısı Mehmet Özen’in sunumun da gerçekleştirildi. 

Üzerine rakam yazılarak podyuma çıkarılan düveler yetiştiriciler tarafından açık artırımla fiyatlar belirlenirken rekabetli satışların da yaşandığı ihalede bir anda ses düzeni ve onlarca alıcıyı karşısında bulan düveler korkulu anlar yaşadığı gözlendi. 
Tarım ve Orman Bakanlığı Damızlık Düve Yetiştiriciliği’nin Desteklenmesi Programı kapsamında; Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması için Aydın’da kurulan 500 baş kapasiteye sahip Damızlık Düve Merkezi’nce yetiştirilen düvelerin ihaleyle çıkarıldığı belirtildi.

Perşembe günü (11 Temmuz 2019) saat 11:00- 14:00 saatleri arasın da ihalede gebe düveler tek tek alıcıların önüne getirilerek tanıtıldı. Bakanlık tarafından belirlenen buzağı seçim kriterleri kapsamında yüzde 90’ı ithal olarak, yüzde 10’u yurt içi ari işletmelerden olmak üzere, siyah alaca-holstein, kırmızı alaca- holstein ve simental ırklarına sahip gebe düveler ihalede açık artırma usulü ile 54 gebe düvenin  satışı gerçekleştirildi.

Bir açıklama yapan Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat Güngör, işletmede ıslah ve bakım çalışmaların sürdüğünü, yapılacak duyurularla her 15-20 gün aralarla yeni gebe düvelerin açık artırımlarla satışlarının yapılacağını ifade ederek,  ihalenin başarılı geçtiğin, ihaleye katılanlara, davetlilere ve düveleri en güzel şekilde yetiştiren birlik personeline teşekkürlerini iletti. 
Düzenlenen ihaleye ADSYB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat Güngör’ün yanı sıra birlik yönetimi ve birlik üyeleri ile yetiştiriciler ve çok sayıda davetli katıldı. 
(HÇ.11TEMMUZ2019) 

PAYLAŞ
Önceki makaleSAMAN EL YAKIYOR
Sonraki makaleZakkum Çiçekleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here