Ana sayfa Haber Otizm

Otizm

272
0
PAYLAŞ

OTİZM VE ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – Aydın ın Didim ilçesinde “Otizm ve Özel Yetenekli Çocuklar Derneği” basına yazılı bir açıklamada bulundu.

Didim Otizm ve Özel Yetenekli Çocuklar Derneği Başkanı Eda Demir, Türkiye Otizm Meclisinin ülke genelinde düzenlediği ortak basın açıklamasına Didim’den de destek verildiğini belirtti.

Didim Otizm ve Özel Yetenekli Ölcuklar Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Otizmli M.E.’nin bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konulmadığının göstergesidir. Türkiye Otizm Meclisi olarak 2016 yılında kurulduğumuzdan bu yana otizmli evlatlarımız ile ailelerinin sahada yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini, yaşanmışlıkları da ortaya koyarak, hem yerelde ve hem de merkezde en üst düzeyde yetkililere yazılı ve sözel olarak ilettik. Türkiye Otizm Meclisi olarak ilk günden beri dile getirdiğimiz gibi, otizmli bireylerin tanı konulduğu andan itibaren kaliteli eğitim, sağlık hizmetlerine kolay ulaşım ve kötü muamele görmemek haklarıdır. İnsan onuruna yakışır bakım hizmetinin önemi ve gerekliliği toplum vicdanı ve yaşam hakkı açısından elzem olduğu bir daha ortaya çıkmıştır. Adli sürecin başlatıldığı ve 26.09.2022 tarihinde basına “bakımevinde kan donduran vahşet” başlıklı olaya ilişkin sürdürülecek yargılamanın her aşamasının takipçisi olacağız, Bakım evlerindeki sistemli objektif denetleme, kötü muamele ve şiddetsiz bakımevleri standartları oluşturulması, bakımevlerinde çalışan personelin liyakati, kolay ulaşılabilir sağlık hizmetleri ve tanı konduğu andan itibaren nitelikli eğitime erişim, sorunların çözümü için ivedilikle yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Kendini koruma ve gördüğü zararı yetkililere bildirme becerisi tipik akranları gibi gelişmemiş olan 20 yaşındaki M.E.’nin şüpheli ölümünün aydınlatılması için otopsi raporunun ivedilikle dosyaya kazandırılmasını; video görüntülerinden açıkça anlaşıldığı üzere, bu olaya sessizce tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık olmadan kaliteli eğitim, eğitim olmadan hak edildiği gibi bakım, hepsi olmadan insan onuruna yakışır yaşam olamaz” ifadelerine yer verdi.

(HÇ EYLÜL2022)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here