Ana sayfa Haber Psiko-Onkologlar Derneği

Psiko-Onkologlar Derneği

42
0
PAYLAŞ

İZMİR’DE “PSİKO-ONKOLOGLAR DERNEĞİ” KURULDU

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Dünya Psiko-Onkoloji Birliği (IPOS) Former Yöneticisi Uzm. Sağlık. Psk. Ozan Bahçivan, İzmir’de ‘Psiko-Onkologlar Derneği’ kurulduğunu belirtti.

Psiko-Onkologlar Derneği’nin 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında İzmir merkez de kurulduğunu ifade eden Bahçivan, derneğin psiko-onkoloji alanında çalışan ve psiko-onkoloji alanında eğitim almış tıp, psikoloji, hemşirelik, sosyal hizmet ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunları olarak beş meslek grubuna yönelik olduğunu ifade etti.

Derneğin hem dünyada hem de Türkiye’de sadece psiko-onkologlara yönelik olan ilk dernek olduğunu belirten Bahçivan, “Psiko-Onkologlar Derneğini beş farklı dalda psikoonkoloji yani kanser hasta ve hasta yakınlarına psiko-sosyal destek veren profesyonellere yönelik olarak mesleki dayanışma derneği olarak kurduk. Asıl amacımız kanser, hasta ve hasta yakınları ile çalışan bu beş sağlık meslek gruplarının hem kendi mesleki yaptırımlarını daha kaliteli bir şekilde yapmalarının önünü açmak hem de bu farklı meslek gruplarını aynı çatı altında toplayarak kanser tedavilerinin ‘multidisipliner’ yapıda olmasını teşvik etmektir. Ülkemizde de psiko-onkologluk mesleğini yaygınlaştırmak ve kanser hasta ve hasta yakınlarını bu uzmanlara ulaşabilmesi için de bir ortam oluşturulması hedeflendi” diye konuştu.

“Psiko -Onkologlar Derneği” Uzm. Sağlık Psk. Ozan Bahçivan başkanlığın da kurucu üyeler , Prof. Dr. Gökhan Akbulut, Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, Psk. Mevlüt Ülgen, Doç. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk, Prof. Dr. Sevnaz Şahin, ve Prof. Dr. Yasemin Yıldırım olduğu kaydedildi.

(HÇ.ŞUBAT2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleADÜ’de Kayıt Yenileme
Sonraki makaleEngelli Denekleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here