Ana sayfa Makale Yoksunluk ve Yoksulluk

Yoksunluk ve Yoksulluk

77
0
PAYLAŞ

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Değerli okurlarımız; Anadolu Üniversitesi, Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi A. Burcu Haraba’nın edindiği bilgiler ışığın da Anadolu da il il ‘Kültür, Sanat, Spor, Çevre, Tarım ve Hayvancılık’ konulu güncel haberlerle yayım yapan “GÜNCEL HABER TV.” internet haber sitesinden birbirinden farklı konu ve başlıklarla köşe yazılarını takip edebilirsiniz…. Yazar; A.Burcu Haraba’ya başarılar diliyoruz…

A.Burcu HARABA İletişim:( burcuharba01@icloud.com )

Merhabalar. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi çocuk gelişim bölümü ve aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde öğrenimine devam etmekteyim. Toplum gelişimini kendime sorumluluk bilerek çıktığım bu yolda , analizlediğim konuları sizlerle haftalık olarak paylaşacağım. Bilgilerin yaşamımıza ışık tutması dileğim, sevgi ve saygılarımla.

YOKSUNLAŞARAK YOKSULLAŞIYORUZ…

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından itibaren fenomenleşen ve kitleleri etkisi altına alan bir kavram var hayatımızda, yoksulluk. Peki yoksulluk demek sadece para kazanma kaynaklarımızla ilgili yaşadığımız sorunlar, cebimiz delikmişçesine akıp giden paralar veya ihtiyaçlarımızı karşılamamız için gerekli olan parasal meblağların olmayışı mı? Yoksulluk daha fazlası. Maalesef duygularımız yoksullaşıyor, inancımız yoksullaşıyor, sağlığımız yoksullaşıyor, sabrımız yoksullaşıyor. Maddiyatla beraber yoksullaşan tüm duygularımız bizi insanlığımızdan yoksunlaştırıyor. Tüm dünyada yoksullukla mücadelede bize gösterilen, göstermelik savaş devam ederken, savaştan yine her türlü çocuklar etkileniyor. Yoksullaşan topluma doğan çocuklar insani çoğu değerden yoksun büyüyor. Yoksun bilinçte büyüyen çocuklar kendi kuşaklarına da yoksunlukla yaşamayı aşılıyor. Tüm insani duygulardan yoksunlaştığımız bu yüzyıl da konuştuğumuz tek şey yoksulluğun sadece paranın olmayışı olsaydı eğer çözümü yoksulluğun bitmesi için ayrılan ülke bütçelerinin, sorunu kökten çözeceği olurdu. Peki bu yoksulluk için gerçekten tüm dünya ülkeleri göstermelik yaptıkları savaşları, gerçekten yapmış olsalardı biz hangi sorunu konuşuyor olacaktık? Konuşulan şey parasal yoksunluk değil insaniyetimizin geri kazandırılmasında nelere yapmamız gerektiği olurdu.


(BH.ARALIK2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleİnsan Hakları
Sonraki makaleYapılandırma

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here