Ana sayfa Haber Deprem Fayı

Deprem Fayı

61
0
PAYLAŞ

FAY ÜZERİNDE YAŞAYAN KENTLER

AYDIN GÜNCEL HABER TV. – (Hüseyin Çetinkaya) – TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası “Deprem Danışma Kurulu” geçmiş yıllara ait gerçekleşen depremleri de dikkate alarak “Fay Üzerinde Yaşayan Kent, Aydın Raporu” hazırlandığı belirtildi.

Düzenlenen deprem raporun da 2020 yılı değinilirken, yıl içinde Elazığ-Sivrice, Malatya-Doğanyol ve Pütürge, Van Başkale, Bingöl-Yedisu, Manisa-Akhisar ile en son İzmir’de meydana gelen depremlerde; 168 vatandaşın yaşamını yitirdiği, 3000’e yakın vatandaşın yaralandığı, 80.000’e yakın konut, işyeri vb. bağımsız bina bölümü yıkıldığı veya hasar gördüğü ve 20 milyar Türk lirasına yakın maddi kayıp oluştuğu belirtildi.

Jeoloji Mühendisleri Odası bünyesinde bilim insanında içinde yer aldığı “Deprem Danışma Kurulu” oluşturulduğu, kurulun yaptığı toplantı ve değerlendirmeler sonucunda; Türkiye de deprem gerçeğinin topluma ve ilgililere doğru anlatılması, kentler için birer tehlike kaynağı olan fayların konumu ile hangi yerleşim birimlerini doğrudan etkilediğini de dikkate alarak, “içinden diri fay geçen” kentlerden başlamak üzere bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme kararın alındığı ve bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Aydın Raporu” hazırlandığı kaydedildi.

(HÇ.OCAK2021)

PAYLAŞ
Önceki makaleHuzur Operasyonu
Sonraki makaleBorç Yapılandırması

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here