Ana sayfa Haber Pide Ustası

Pide Ustası

185
0
PAYLAŞ

KADIN USTA EKMEĞİNİ ATEŞTEN ÇIKARIYOR

AYDIN-GÜNCEL HABER TV.-(Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesin de pide ustası Selma Yallıkurt, ekmeğine ateşten çıkarıyor.

Didim de 8 yıldır fırın tezgahının başına geçerek hizmet verdiğini belirten pide ustası Yallıkurt, çocukluğundan beri hamurla arasının iyi olduğunu ve usta çırak ilişkisinin önemine değinerek işin sırını ustasından öğrendiğini ifade etti.

Kadının her zaman iş hayatının içinde olmasını hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine önemli katkı sağlayabileceğini savunan Yallıkurt,” Çocukluk yaşımdan bu yana hamura karşı her zaman ilgim vardı. Pide salonların da pide ustasının yanın da çırak çalıştım. Zamanla tezgahın başına geçerek kürek kullanmaya başladım. İşin sırını ustamdan öğrendim. Bu gün Bahçıvan Pide işi yerin de 8 yıldır tezgahın başında pide ustası olarak hizmet sunuyorum. Fırın başın da ateşin karşısın da çalışmak zor olsa da severek, işime yoğunlaşarak yaptığım için hiç yorgunluk hissetmiyorum. Bir meslek sahibi olmak, bir pide ustası olarak çalışmak beni çok mutlu ediyor. Kadın yönetimde olduğu gibi büyük küçük her iş alanın da aktif olmalıdır. Bu toplum için önem arz ettiği gibi aile içerisinde çocukları için de örnek teşkil edeceği kanaatini taşıyorum ” diye konuştu.
Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, ilçede kadın girişimci sayısının gün geçtikçe artığını ifade ederek,yönetim sektörün de yer aldıkları gibi iş ve özellikle gıda sektörün de yer almaları gerek hijyene olan ehemmiyeti artırdığı gibi kuruluşun prestijini de artırdığı belirtti.
Bilgehan Karaabdurrahmanoğlu’da, kadının yer aldığı sektörlerde müşterinin hassasiyet gösterdiğini belirterek, bir kadın girişimcinin pide ustası olarak hizmet vermesi memnuniyet verici olduğunu kaydetti. 
Çiğdem Altınbaş ise Didim de yazlık evlerinin olduğunu yaz talini geçirdikleri ilçede dışarıda yemek yemeyi planladıkların da her zaman tercihlerinin kadının usta olarak çalıştığı pide salonun olduğunu ifade ederek, kadının çalıştığı iş yerlerde insan kendi ev ortamında olduğu hissi verdiğini belirtti.

(HÇ.AĞUSTOS2019)

PAYLAŞ
Önceki makalePsiko- Onkoloji
Sonraki makaleZafer Bayramı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here