Ana sayfa Haber Su Ürünleri

Su Ürünleri

105
0
PAYLAŞ

DİDİM “SU ÜRÜNLERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ”

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Didim ilçesin de Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” Fizibilite Raporu toplantısı hakkın da yazılı açıklamada bulundu.


Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, yaptığı yazılı açıklamada, “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” Fizibilite Raporu toplantısına katıldık. Geçmişi tarih öncesine uzanan, bir kültür mozaiği ve doğal güzellikleri ile emsalsiz olan kentimizde yer alan mülkiyeti hazineye ait 1662 parsel üzerinde kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Raporu açıklama toplantısındaydık.

Bir tarafta, Kuşadası’na kadar uzanan yaklaşık 11.000 ha büyüklükteki  Menderes Deltası 1. Derece Doğal Sit Alanı, diğer tarafta  alanın içinden geçen Tarihi Apollon Tapınağı ile Filozoflar şehri Milet antik kentini bir birine bağlayan Kutsal Yol  1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ve aynı zamanda  Didim yarımadasının eşsiz  denizi, havası, ve doğal güzellikleri …

Karşımızda da, 1662 parsel üzerinde kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi.

Ne acıdır ki; bu toplantı korunması gerekli alanları geliştirme ve  kentimizin turizmine kazandırma kentimizin ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacak bir turizm cazibe merkezi haline nasıl getiririz toplantısı değil. Bu korunması gerekli alanların tam ortasında “Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi” nasıl kurarız toplantısı.

İçerde bilimsellikten uzak bir biçimde hazırlanmış, sadece bir kesime fayda sağlaması amacı ile hazırlanmış, ısmarlama bir sözde “Fizibilite Raporu” toplantısı dinledik.

Aynı alanda;

*Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Dilek Yarım adası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı koruma alanı,

*Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce 1. Derece Doğal Sit Alanı,

*Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce Kutsal yol 1. Derece Arkeolojik Sit ve  Koruma Alanı,

*Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğünce,  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi,

Karar altına alınmış ve tescillenmişken, aynı kurumların bu gün aynı alanda kurulması planlanan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’ne nasıl olumlu görüş verdikleri yada verdikleri olumsuz görüşleri bugün nasıl olumlu hale getirdiklerini anlamak mümkün değildir.

Biz kentimizde tatil ve kültür turizmi kapsamında toplam 900.000 yerli ve yabancı turist misafir ediyor, bunu daha nasıl geliştirir, kent ile ülke ekonomimize nasıl katkıda bulunuruz diye düşünüyor ve bunları yürütürken ekolojik ayak izimizi minimum seviyelere nasıl indiririz diye çabalıyoruz. Hal böyle iken karşılaştığımız; doğayı,  tarihi, turizmi ve top yekun kentimizi yok sayan “fizibilite raporunu” kabul etmemiz mümkün değildir.

Hazırlanan raporda da görüldüğü üzere, sadece günlük kullanılacak yem tonajı ile, hakim rüzgarın da kuzeyden esmesi ile birlikte, tüm doğaya zararlı atık maddeler ve ağır endüstriyel koku kentimizin en önemli turizm sahili olan Altınkum bölgesine sirayet edecektir. Bu durum kentimizin tescilli, tabiri caizse şifalı olarak görülen havasının olumlu etkisini kaybetmesine hatta zamanla, solunması zor bir hale gelmesine sebep olacaktır.

Hava kirliliğinin yanı sıra, temizliği ve sağlığı için yoğun çaba sarf ettiğimiz sahillerimizin, kurulması planlanan sanayi bölgesinin oluşturduğu fiziksel atıklar sonucu denize girmenin dahi  tehlikeli olduğu bir alana dönüşecektir” ifadelerine yer verdi.

(HÇ.OCAK2020)

PAYLAŞ
Önceki makaleADD AYDIN
Sonraki makaleDernekler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here