Ana sayfa Haber ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI’NDA ARTIŞ

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI’NDA ARTIŞ

69
0
PAYLAŞ

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI’NDA  ARTIŞ

AYDIN GÜNCEL HABER TV. Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden zeytin ve zeytinyağı 2016/17 sezonun oransal olarak  yüzde 63’lük ihracat artışı ile geride bıraktığı bildirildi.

Zeytincilik Sektöründe 280 bin ton zeytinyağı ve 450 bin ton sofralık zeytin rekoltesi beklendiğini belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği(EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Kasım ayında ihracatlarının yüzde 100 artış göstererek 13 milyon dolardan 26 milyon dolara çıktığını, bu artışın sezon boyunca sürmesini beklediklerini kaydetti.

Türkiye’nin 2023 yılı için 650 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesi hedefi olduğunun altını çizen EZZİB Başkanı Davut Er; “Bu üretim ne olacak? Çözümün iki ayağı var. İç tüketimin artırılması lazım. İhracatın da desteklenmesi lazım. Bunların paralel artması halinde arz fazlalığının bir sıkıntı yaratmasını beklemiyoruz. İki ayağı da önemsiyoruz. İç tüketim ve ihracat ayaklarının artması için üreticiye sofralık zeytin için 50 kuruş, zeytinyağı için 2.5 TL prim istiyoruz. Zeytin ve Zeytinyağı ihracat destekleri de, 2013 yılından bu yana yüzde 50 eridi. Zeytin ve zeytinyağı ihracat desteklerine yüzde 100 artış talep ediyoruz. Organik ürün üretenlere ise ekstra yüzde 50 prim verilmesini bekliyoruz. Bu sayede zeytin ve zeytinyağımızın daha katma değerli pazarlanması ve tüketiminin arttırılması mümkün hale gelecek” ifadelerine yer verdi.

(HÇ.06ARALIK2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here