Ana sayfa Haber Aydın Ata Tohuma Sahip Çıkıyor

Aydın Ata Tohuma Sahip Çıkıyor

42
0
PAYLAŞ

AYDIN ATA TOHUMA SAHİP ÇIKIYOR

AYDIN- GÜNCEL HABER TV.- (Hüseyin Çetinkaya)- Aydın’ın Efeler ilçesin de ata tohumdan üretilen biber patlıcan ve domates fideleri vatandaşlara dağıtıldı.

Orman Haftası etkinlikleri kapsamın da bölgede üretimi gerçekleştirilen biber, patlıcan ve domates fideleri Efeler Kent Meydanın da ki dağıtımına katılan CHP Aydın Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu, yoğun ilgiyle karşılaştıklarını belirterek, vatandaşların yerel tohumlara sahip çıkmasını istedi.
Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel tohumlarla üretimi gerçekleştirilen biber çeşitleri, Yenipazar tatlı biberi, Bozdoğan acı biberi ve Aydın tatlı biberi yer alırken, Domates olarak düğme domates, Aydın salkım domates ve Koçarlı pembe domates, Patlıcan çeşidi olarak ise Aydın karası, topan patlıcan ve alaca patlıcan olduğu belirtildi.
Ülke genelin de ithal tohumlar nedeniyle kaybolma tehlikesiyle yüz yüze gelmiş yerel tohumlara sahip çıkılması, yerel tohumlardan üretimi gerçekleştirilen fidelerin yaygınlaştırılmasının amaçlandığı belirtildi.

(HÇ.MART2019)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here