Ana sayfa Haber AYDIN, ‘ MENDERES NEHRİ KİRLİ AKIYOR’

AYDIN, ‘ MENDERES NEHRİ KİRLİ AKIYOR’

62
0
PAYLAŞ

YRL

AYDIN, ‘ MENDERES NEHRİ KİRLİ AKIYOR’

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Aydın Çevre ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Aydın, Büyük Menderes Nehrin kirliliğine dikkat çekerek nehrin belediyelerin, sanayi tesislerinin, maden ocakları atıklarının deşarj edildiği dere yatağı haline geldiğini savundu.

Büyük Menderes nehri 548 km uzunluk ile Türkiye’nin en uzun 8’ci nehri olduğunu belirten Aydın, “Afyon Suçıkan mevkiinden kaynak alan Büyük Menderes nehri Uşak ve Denizli illerinden sonra Aydın il sınırlarına girmekte Söke’den Ege denizine dökülüyor. Uğrak illerde deri,tekstil ve kentsel atıklar taşırken Aydın’da jeotermal,sanayi kuruluşları,maden ocakları,zeytin karasuları,kentsel atıklar, tarım ilaçlarının nehrine bırakılması nedeni ile bugün nehir suları 4’cü sınıf su kirlilik seviyesine ulaşmış durumdadır. Nehir atıkların deşarj edildiği dere yatağı haline gelmiştir” dedi.

Büyük Menderes nehrin kirliliği nedeniyle canlı yaşamın da olumsuz etkilendiğini belirten Aydın, nehrin kirli aktığını, mevcut süreç bu şekilde devam ederse bir kaç yıl içinde Büyük Menderes nehrin de tamamen canlı yaşamın sona ermesi anlamına gelebileceğini sözlerine ekledi.

(HÇ.23EYLÜL2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here