Ana sayfa Haber TÜRK DOMATESİ RUS PAZARINI ZORLUYOR

TÜRK DOMATESİ RUS PAZARINI ZORLUYOR

111
0
PAYLAŞ

TÜRK DOMATESİ RUS PAZARINI ZORLUYOR

AYDIN GÜNCEL HABER TV.- Rusya’nın Moskova şehrinde 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen World Food Moscow Fuarı’nda Türk domatesi gündeme alındı.

Fuar’da ana gündem maddesinin Türk domatesi olduğuna işaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatı yasağını kaldırmasını Türk ihracatçılarından çok Rusların istediğini belirtti.

Rusya’nın kendi domates üreticisini korumak istediğini, ancak Rusya’da üretim olmadığı zamanlarda yasağın kaldırılması ve Türkiye’den ithalat yapılması formülü üzerinde durulduğu bilgisini paylaşan Seyyar, “Rusya’nın kendi üretimi domates hem daha pahalı, hem de 12 ay ihtiyaçlarına cevap verecek noktada değil. O nedenle, Türk domatesinin ithalat yasağının kalkmasını Ruslar sabırsızlıkla bekliyor” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılında Rus jetinin düşürülmesi sonrasında gerilen ilişkiler karşılıklı görüşmeler sonrasında eski günlerine dönmeye başladığı belirtildi.

(HÇ.23EYLÜL2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here