Ana sayfa Haber BAKAN ÖZLÜ AYDIN’A GELDİ

BAKAN ÖZLÜ AYDIN’A GELDİ

53
0
PAYLAŞ
BAKAN ÖZLÜ AYDIN’A GELDİ
AYDIN GÜNCEL HABER TV.-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü , “Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) 2017-2018 Akademik Yılı” açılışına katıldı,
Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen toplantı da rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’dan üniversite hakkın da bilgi alan Bakan Özlü, bura da yaptığı konuşma da  ADÜ’nün 56 bin öğrenci ve bin 700 akademik personele ulaşmasının bunun başarının önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından Bakan Özlü, ADÜ kampüsünde yaptırılan ‘Teknokent’ binasının açılışını gerçekleştirdi.
Adnan Menderes Üniversitesi restoranında düzenlenen yemeğin ardından , tescili yapılan ‘Dalama Tandırı’ coğrafi işaret belgesini Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a veren Bakan Özlü, daha sonra Aydın Valiliğini ve Aydın Ticaret Odasını da ziyaret etti.
Bakan Özlü, Aydın Ticaret Odası ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tescilli coğrafi işaret sayısının 218 olduğunu fakat Türkiye’nin potansiyelinin 2 bin 500 olarak belirlendiği, Aydın’ın tescilli 2 coğrafi işaret ürünü (Aydın İnciri başvuru koruma tarihi 09.12 2003, Aydın Kestanesi başvuru koruma tarihi 07.12 2010) olduğunu ifade etti.
Aydın’ın tescilli ürün açısından daha çok potansiyele sahip  olduğunu belirten Bakan Özlü, Avrupa Birliği’nde bu kapsamdaki ürünlerin ortaya çıkardığı ekonomik değer yaklaşık 20 milyar avro olduğunu, Türkiye’nin  sahip olduğu potansiyel  Avrupa Birliği’nden geri olmadığını belirtti.
 İncirliova Deve Sucuğu coğrafi işaret başvuru dosyasını teslim alan Bakan Özlü, Hasanefendi Mahallesin deki çarşı esnafını ziyaretin ardın dan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne geçti.
(HÇ.11KASIM2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here