Ana sayfa Haber ACIDERELİLER KÖYLERİNE GERİ DÖNMEK İSTİYOR.

ACIDERELİLER KÖYLERİNE GERİ DÖNMEK İSTİYOR.

60
0
PAYLAŞ

 

ACIDERELİLER KÖYLERİNE GERİ DÖNMEK İSTİYOR

 

AYDIN GÜNCEL HABER – Denizli’nin Honaz ilçesi Kocabaş mahallesine bağlı Acıdere sakinleri 1960’larda şehre göç nedeniyle boşalan köylerine yol, su ve elektrik gelmesi için mücadele verdikleri belirtildi.

Honaz ziraat odası üyesi Osman Karaduman, Acıdere bir yörük köyü olduğunu belirterek, boz kır olan köyün toplam 10 bin dönüm buğday, arpa ekilebilir alana sahip olduğunu ifade etti.

Karaduman, “Acıdere köyü 1960’larda 40 hane ve merkezde de bir camii vardı. Köy halkı tarihi sarıçlardan kuyu suyu ile ihtiyacını karşılarken davarlar salık olarak yayılır derelerden sulanırdı. Zamanın gençleri köyden şehre göç etmeye başladı. Yaşlılarda rahmeti olunca şu anda köy bomboş durumdadır. Evler taş, ahşap ve topraktan yapıldığından iptidai bir hayat yaşıyordu. Bugün yaşlılarda kalmayınca Acıdre köyü virane duerumda ve kimse yaşamıyor. Atamızdan kalan tarlaları kimi hak sahipleri arpa ekiyor kimi zaman boz bırakıyor. Acıdereden ilçeye göç edenlerden birde benim. Köye çoluk çocuk tekrar dönüş yapmak istiyoruz. Gönüllü 15 kişi İlçe Kaymalamlığa dilekçe yazdık. İlgili kurumlara başvurumuzu yaptık. Ecdadımızdan kalan Acıdereye yol, su ve elektirk gelmesini istiyoruz. Amacımız köye dönüşlerin olması tekrar hayvancılık yapmak ve boz kalan arazilerin ekilerek ekonomiye katkı sağlamasıdır. Bütün resmi başvuruşumuzu yaptık ve yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiyede sanayinin en hızlı geliştiği Denizli de köylerden kent merkezine aşırı göçün yaşandığı ilk 10 büyük il arasında yer aldığı belirtildi.

(HÇ.24MAYIS2017)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here